Je na co koukat v nejbližším okolí, Kost, Trosky, Sychrov, Hrubá Skála, Valdštejn a pod.

Hrady

Trosky - zřícenina hradu: zřícenina tohoto hradu, vystavěného na dvou sopečných vrcholcích ve 14. století, je charakteristickou dominantou kraje a jedním ze symbolů Českého ráje. Na okolní krajinu shlíží zbytky dvou věží, nazývané Baba a Panna. Pro návštěvníky jsou zpřístupněny vyhlídky na obou věžích.

Hrad Kost je jedním z nejkrásnějších, největších a nejzachovalejších hradů v Čechách. Byl založen ve 14. století na samostatné pískovcové skále v místě mezi třemi močálovými údolími a rybníky. Nejpevnější částí hradu je hlavní tzv. Bílá věž, který má nepravidelnou lichoběžníkovou základnu, proto z určitého místa můžeme spatřit všechny její čtyři hrany najednou. Prohlédnout si můžeme většinu hradního areálu, velmi atraktivní je černá kuchyně s bohatým vybavením.

dále: Drábské světničky, Frýdštejn, Rotštejn, Valdštejn, Valečov...

 

Zámky

Sychrov: národní kulturní památka. Zámek Sychrov je perlou regionu Český ráj a patří k nejnavštěvovanějším objektům v Čechách. Původně poplužní dvůr získal po Bílé hoře Albrecht z Valdštejna. K zámku patří rozsáhlý anglický park s exotickými dřevinami. Bohaté zámecké interiéry můžeme navštívit v několika okruzích. Za prohlídku stojí největší sbírka francouzského portrétního malíře ve střední Evropě - Rohanská galerie.

Hrubý Rohozec národní kulturní památka. Zámek stojí na opukové skále tyčící se nad údolím řeky Jizery, Ranně gotický hrad z konce 13. století, který střežil obchodní stezku, byl několikrát přestavován (pozdně goticky, renesančně a empírově). Původní interiér v části zámku je zachován v několika místnostech - knihovně, neogotické jídelně, společenském salónku.

dále: Humprecht, Hrubá Skála, Mnichovo Hradiště, Dětěnice...

 

Skály

Prachovské skály: Dnes jsou Prachovské skály, ležící 7 km od Jičína, téměř s jistotou nejznámější skalní oblastí České republiky. Mají bohatou turistickou a horolezeckou minulost a již v roce 1933 byly vyhlášeny státní přírodní rezervací. Na ploše pouhých 187 ha se rozprostírá úchvatné skalní město, čítající přes 200 velkých skalních věží.

dále: Borecké, Besedické skály, Klokočské skály, Příhrazské skály, Suché skály...

 

Rozhledny

Kozákov: Od 1995 je na "strážné hoře Českého ráje" V provozu nová rozhledna (48,5 m) skýtající velkolepý kruhový rozhled. Při dobré viditelnosti jsou odtud Krkonoše, Český ráj a Jizerské hory jako na dlani. Občerstvení je možné v přilehlé Riegrově chatě (sjezdovka, paragliding)

Mužský: Čedičový vrchol uprostřed pískovcové plošiny. Jako správný "mužský" dominuje krajině a jej z něho jedinečný kruhový rozhled.

dále: Zebín, Vyskeř...

 

Lidová architektura

Dlaskův statek - Dolánky u Turnova: Jeden z nejkrásnějších a nejtypičtějších skvostů roubené architektury v kraji. V jednopatrové obytné budově s krásně zdobenou lomenicí a pavlačí se narodil a žil písmák Josef Dlask, který také popsal historii statku. Expozice ve statku ukazuje, jak bydleli naši předci, včetně jejich zemědělského řemeslnického nářadí.

Kopicův statek - Kacanovy Nádherná roubenka postavená počátkem 19. století. Nachází se uprostřed lesů na hruboskalské plošině a patří k nejznámějším památkám lidové architektury Českého ráje a tvořivosti vůbec, neboť její majitel (Vojtěch Kopic) byl pracovitým sochařem samoukem. Na okolních skalách tvořil kamenné reliéfy i postavy historických osobností a událostí našich dějin.

dále: zvonice (obrácené zvony) Rovensko, Vyskeř - zvonice...

 

Vodní plochy

Podtrosecká údolí: Turisticky a rekreačně neobyčejně atraktivní místa českého ráje. Z údolních niv a mokřin tu v 16. století lidé vybudovali soustavu rybníků za účelem hospodářského využití území a pro dnešek vznikl prostor mimořádné krajinářské i přírodovědné hodnoty. Napočítáme 8 unikátních kaňonovitých údolí lemujících pískovcové skály: Vidlák s restaurací, parkovištěm a tábořištěm; Krčák; Rokytnický a Hrůdka; mělký Dolský; Podsemín a 2 vyhledávané "koupací" Nebák a Věžák. Věžák je položen do překrásného údolí, kde díky tomu bylo natočeno mnoho filmů (Jak dostat tatínka do polepšovny).

Jinolické rybníky Soustava rybníků na severovýchodním okraji Prachovských skal je jednou z nejvyhledávanějších rekreačních lokalit Českého ráje. Největší rybních se jmenuje Oborský (11,4 ha), druhý Němeček (5,2 ha) a nejmenší rybník Vražda (2,1 ha). První dva jsou velmi příhodné ke koupání a jsou u nich chatky a kempy. Místo je ideální pro nástupy túr do Prachovských skal.

dále: Jizera, Žabakor, Písecký rybník...

 

Další možnosti v našem okolí

Možnost exkurze a návštěvy restaurace ve vyhlášeném pivovaru Svijany 3 km  vzdáleném.
www.pivovarsvijany.cz

Doporučujeme navštívit vyhlášenou a vyhledávanou restauraci v obci Boseň, zřícenina Valečov.
www.agardenrestaurant.cz

Lukostřelnice Libichov - navštivte nově vybudovaný areál lukostřelnice v klidném a příjemném prostředí nedaleko Mladé Boleslavi. Vyzkoušejte své dovednosti …
www.lukostrelnice-libichov.cz/

Doporučujeme milovníkům adrenalinu
www.lode-jizera.cz/
www.outdoor-school.cz/lanovy-areal-jizera

 Doporučujeme při návštěvě Prahy levné ubytování

www.ubytovnaatlas.cz

 

k

k

zik

xd

ammar

aze

qsdqsdsqd